Posadzki dekoracyjne w kolorystyce czarnej najczęściej wykonywane są w technologii ułożenia posadzki epoksydowej lub poliuretanowej. Matexi DecoFloor System

 
Z naszych doświadczeń posadzka czarna epoksydowa ma oprócz swoich zalet: bez spoinowość, łatwość zmywania, wysoka odporność chemiczną, intensywny kolor, możliwość układania w bardzo cienkich warstwach, podstawową wadę; problem z utrzymaniem czystości. Posadzka wykonana "na lustro" (gładka bez lakieru) pokazuje wszystkie zabrudzenia oraz ślady po użytkowaniu. Przy intensywnym ruchu utrzymanie czystości na tak wykonanej posadzce jest praktycznie niemożliwe. Mamy podobny problem jak utrzymywanie w czystości czarnego lakieru na samochodzie. Potrzeba dużej determinacji lub dużej tolerancji akceptującej wizyjność tej posadzki. Posadzka wykonana "na lustro" nawiązując do artykułu "Co powinieneś wiedzieć o wykonaniu białej posadzki?" to te same problemy przy kolorystyce jakie omawiałem przy białym kolorze. Głębokie zarysowania - odsłonią kolor żółty rys, oddziaływaniem UV i efekt "dywanika" są tak samo zauważalne. Co w takim razie robimy? Podstawą jest wybranie optymalnej opcji łączącej wizyjność posadzki z opłacalnością jej utrzymania. Nawiązuje do kwestii częstego jej mycia. Spotykamy samochody idealnie czarne, bo właśnie wyjechały z myjni albo kierowca właśnie skończył polerowanie samochodu. Jeżeli ten warunek spełnimy na naszej posadzce możemy mieć posadzkę "w czarne lustro". Realnie wykonując naszą posadzką dbamy o jak najbardziej czarny kolor np. RAL 9005 i stosujemy warstwy eliminujące niepożądane zjawiska wcześniej wymienione. Mam tu na myśli zastosowanie lakieru typu mat, satyna (pół mat) oraz mikrokulek szklanych (antypoślizgu) na powierzchni. Bardzo ładny efekt przy tej kolorystyce daje zastosowanie różnego rodzaju brokatów, płatków stalowych umieszczanych w wierzchniej części pokrycia posadzki. Wszystkie te zabiegi, powodują rozproszenie światła przy niezmienionej kolorystyce, co jest już wystarczającym zabiegiem, aby móc cieszyć się z naszej posadzki. Nasuwa się pytanie czy możemy użyć do zabezpieczenia lakieru bezbarwnego – clear. Oczywiście, że tak. Proszę jednak zwrócić uwagę, że efektu "na lustro" się nie otrzyma – pozostanie delikatna faktura po wałku.
 
Nasze możlwości dostepne na www.matexi.pl - realizacje:
 
Ciekawym rozwiązaniami jest także zastosowanie barwionego kruszywa lub użycie płatków dekoracyjnych tj. chipsów w kolorze czarnym o mniejszej lub większej gramaturze. W tej technologii przeważającą kolorystyką jest czerń ale poprzez wtręty odmiennych kolorów kruszyw lub płatków uzyskujemy posadzki typu melanżowego. Posadzki te zazwyczaj po użyciu materiału koloryzującego czyli kruszywa lub płatków są zamykane żywicą. Należy starać się zamykać je w stopniu jak najcieńszym, ponieważ czym grubsza ilość żywicy nałożona na wierzch, tym większa możliwość zmiany wizyjności koloru. Czerń rozmywa się poprzez słomkowo-żółty filtr założony od żywicy bezbarwnej, a o taki dodatkowy efekt nam przecież nie chodzi. Ta posadzka jest bardzo bezpieczna przy założeniu intensywnie eksploatowanych powierzchni. Zabrudzenia nie będą bardzo widoczne i rażące dla oka.
 
Posadzka przemysłowa typu kamienny dywan, gdzie efekt barwionego kruszywa daje możliwość uzyskania posadzki bardzo odpornej na ścieranie oraz ukrycia pojawiających się zabrudzeń. W tym konkretnym przypadku 30 % kruszywa to kruszywo czarne.
 
Do omówienia pozostają posadzki poliuretanowe. Bardziej UV odporne i stabilniejsze pod względem kolorystyki. Jednak już sama konstrukcja posadzki PUR wymusza na nas zamykanie posadzki w lakier lub lakier wykonywany jest na kruszywie technicznych (chropowata powierzchnia). Do dyspozycji mamy lakier mat, satynę - bezbarwną lub w kolorze posadzki oraz lakier clear. Posadzki poliuretanowe zamiennie stosowane są z epoksydowymi i ich moduł sprężystości pozwala na wykonywanie posadzek bardzo odpornych na ścieranie i komfortowych pod względem chodzenia po nich. Posadzka też może być wykonana "na lustro" ale zamknięcie w któryś z lakierów jest obowiązkowe.
 
Matexi Dział Techniczny