Nasze doświadczenia pozwalają na wykonanie posadzki w kolorach białych lub bardzo jasnych w pełnej stabilności kolorów porównywalnych do stabilności kolorów, jakie otrzymujemy w lakierniach samochodowych. Jesteśmy w technologii żywic na najwyższym poziomie światowym i współpracując z wiodącymi wykonawcami z Europy wyznaczamy nowe standardy, jeśli chodzi o białe posadzki. Wiodącym produktem jest posadzka Matexi DecoFloor Comfortably oraz Matexi DecoFloor UV Comfortably. Posadzki te charakteryzują sie pełna obpornością na działanie UV oraz zaliczane są do kategorii najbardziej odpornych na ścieranie oraz zarysowanie przy małyc h nakładach zwiazanych z czyszczeniem posadzek.
 
Kolorystykę w żywicach określamy poprzez tabelę kolorów RAL. Tabela kolorów RAL jest dostępna po wpisaniu słowa kluczowego "tabela kolorów RAL" w Google.
Kolor biały, to RAL 9003 i 9016 odzwierciedla biel tytanową i przez nasze oczy odbierany jest jako najbielszy. Kolory RAL 9001 i RAL 9010 to te kolory, które uciekają w lekkie ecru. Kolor RAL 9002 i RAL 9018 to biały wpadający w delikatną szarość. Posadzki lekko szare to RAL 7035 lub RAL 7047, a lekkie beże to RAL 1013 lub RAL 1015.
 
Dużo posadzek wykonywanych jest przez ekipy nie mające właściwej technologii i utarło się powszechne twierdzenie, że posadzki te szybko żółkną. Zanim przejdziemy do samego wykonawstwa białej posadzki, należy zdać sobie sprawę, jak zachowuję się biały kolor w dłuższym okresie użytkowania w relacjach, jakie otrzymaliśmy od naszych klientów.
Kolor biały narażony jest na kilka czynników rzutujących na jego wygląd i eksploatację:
 
  • Przy dużym naświetleniu zauważalne jest odbarwianie się żywicy w kierunku lekko żółtym - jest to efekt oddziaływania UV na powierzchnię oraz żółtego utwardzacza stosowanego przez dostawców materiałów.
  • Drugim problemem związanym ze światłem jest "efekt dywanika"; jeżeli w trakcie eksploatacji część posadzki będzie zasłonięta np. poprzez dywan, to jego przesunięcie może odsłonić posadzkę już w innym kolorze. Tzn. Jeśli na posadzkę pada cień, to te miejsca zacienione będą dłużej utrzymywały kolor.
  • Trzeci element to zadrapania uszkadzające posadzkę. Zadrapania powierzchni, które odkrywają wewnętrzną strukturę żywicy są w kolorze lekko żółtym. Posadzka po zadrapaniu łatwiej chwyta brud, a co za tym idzie, przy niestarannym myciu, obok koloru żółtego pojawi się kolor brudno żółty.
 
Czy możemy winić posadzkę za to, że się starzeje - Nie. Ale możemy proces starzenia się maksymalnie złagodzić.Odpowiedni materiał, sprawdzona metoda eksploatacji oraz użycie środków do codziennej pielengnacji to klucz do sukcesu.
 
Mając już powyższą wiedzę, możemy przejść do zaprojektowania naszej posadzki w kolorze białym. Grubość wykonywanych posadzek dekoracyjnych to średnio 4mm. Generalnie, jeżeli jesteśmy bardzo wrażliwi na kolorystykę, nie wybierajmy super białego, bo możemy nie wytrzymać jego powolnego żółknięcia-starzenia się. W przypadku, gdy posadzka będzie mocno eksploatowana, kolor RAL 9010 będzie odpowiedniejszy niż RAL 9003 (zarysowania idą w kolor lekko żółty). Jeżeli zdecydujemy się na idealną biel RAL 9003 lub 9016, to na pewno lepszy efekt uzyskamy w garderobie niż w mocno przeszklonym salonie. W pomieszczeniach bardzo mocno nasłonecznionych zastosowanie na przykład koloru RAL 9002 okaże się lepszym rozwiązaniem. Najważniejsza jest świadomość na co się decydujemy.
 
Polecając nasze posadzki po wieloletnich doświadczeniach wyeliminowaliśmy efekt żółknięcia poprzez nadanie posadzce specjalnego zabezpieczenia UV odpornego, zarysowania są nieporównywalnie mniejsze poprzez zastosowanie materiału lekko elastycznego o pełnej stabilności kolorów. Reasumując namawiamy do nowatorskich rozwiązań wykańczania wnętrz stosując każdy rodzaj białej lub jasnej posadzki. Oczywiście efektu starzenia nie wyeliminujemy ale stosując specjalistyczne lakiery możemy posadzki ponownie przywracać do pełnej świeżości. Przy renowacjach posadzek białych najczęstszą metodą odnowienia powierzchni jest przemalowanie cienką warstwą lakieru w kolorze posadzki. Proszę jednak zwrócić uwagę, że lakier nakładany wałkiem zostawia mniejszą lub większą fakturę na powierzchni. Jest to jednak efekt krótkotrwały, który w czasie eksploatacji posadzki zostaje ujednolicony i zanika. Różni wykonawcy proponują rozwiązania tanie i niestabilne materiałowo. Taniość niestety nie idzie w tym przypadku w parze z jakością. Warto skorzystać ze sprawdzonego materiału oraz dobrej ekipy wykonawczej.
 
Matexi Dział Techniczny